Klíčové pojmy z médií v kontextu a komplexně
Jak se stala influencerkou na sociálních sítích, k čemu sítě jsou dobré státním úřadům a jak vypadá krizová komunikace při útoku na jadernou elektrárnu? Dana Drábová hostem podcastu Klíče k médiím

Stala se mimoděk influencerkou a na twitteru ji sleduje už téměř sto tisíc lidí. Její sociální sítě mají obrovský dosah. Když se ruská invaze poprvé přiblížila k ukrajinským jaderným elektrárnám, byly její sítě hlavním informačním kanálem pro stovky tisíc Čechů. Přitom fyzička Dana Drábová dlouho odolávala – sítě si založila až po vstupu do politiky.

„Mým původním záměrem bylo posloužit jako zesilovač. Můj twitter měl dostat do podvědomí sociální sítě našeho úřadu. Řekli jsme si, že kdybychom něco potřebovali rychle dostat mezi lidi, tak ty sociální sítě potřebujeme,“ popisuje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Sama doufá, že její velká aktivita na sítích nebude mít dlouhého trvání. „Ale 24. února vyvstala od lidí vážná objednávka, aby o tom byli informováni. Takže teď to beru jako službu, ale už se opravdu těším, až ten rusák z Ukrajiny vypadne a já se vrátím k jednomu tweetu denně,“ dodává.

Česko počítá s rozvojem jaderné energetiky, ve světle plynové krize své plány možná ještě uspíší. Nakolik se je podaří přetvořit v realitu, je věc druhá. Když se Dany Drábové zeptáte, proč se stavba jaderných elektráren pokaždé prodlouží a prodraží nikoli o drobná procenta, ale o celé řády, ona vaši otázku přeformuluje.

„Já bych tu otázku doplnila o několik slov. Proč se nedaří stavět nové jaderné elektrárny v dohodnutém harmonogramu a za dohodnuté peníze v Evropě a Severní Americe? A proč se to daří v jižní a jihovýchodní Asii i na Středním východě? Proč se nedaří v Evropě prakticky žádné velké investici, včetně těch jaderných. Proč měla úžasná hamburská opera zpoždění pět let, proč nové berlínské letiště mělo obrovské zpoždění, proč došlo k ohromnému prodlení při stavbě ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto? Protože naše civilizace je velmi bohatá a nemusí se moc snažit,“ tvrdí Dana Drábová.

Jak se z ní stala influencerka, když se twitteru původně nechtěla ani dotknout? S jakými ministerstvy se kvůli svým sítím dostala do sporu? Proč bychom neměli zavrhovat plyn? Existuje vůbec čistý zdroj energie, a pokud ano, jaký to je? Když je možné postavit úplně bezpečnou jadernou elektrárnu, proč to nikdo nedělá? Jak by stát měl pomoci lidem, na které nejvíce dopadne zdražení energie? Proč se vůbec vrhla do politiky, ale nechce být prezidentkou?

Nejen o tom v podcastu diskutují Eva Hanáková a Vladimír Piskáček s Danou Drábovou.